Az olaszok nagyon egyszerűen főznek és fűszereznek, ez igaz a halakra is, egy-két nagyszerű íz pont elég. Ha Olaszországban halat rendelünk, ne lepődjünk meg, ha semmi más nem lesz a tányérunkon, hiszen az olaszok szerint nem a mellé tálalt köret a lényeg, hanem a jó minőségű, jól elkészített hal. Olaszország egyes régióiban (pl.: Puglia, Abruzzo) hagyománya van a nyers hallal készült ételeknek is, egyes éttermekben akár citrommal ízesített nyers, darabolt garnélát is rendelhetünk.
Olaszországban a halászat nem nagy vontatóhálós hajókkal történik, mint pl. Angliában, és nem is a nagytestű halak a fő zsákmány. Gyakran halásznak kistestű kék halakat, mint a makréla vagy szardínia, melyeket gyorsan és egyszerűen el lehet készíteni egy serpenyőben is.
Tengeri halak
A sózott tőkehalat (baccabla-t) például tömbökben veszik és tejben vagy vízben áztatják, Rómában tésztába forgatják és bő olajban kisütik, Firenzében paradicsommártásban tálalják, míg Liguriában hagyományosan spenóttal készítik.
Elkészítés
A halaknak általában jól áll a zöldfűszer, szinte bármi jöhet: zsálya, rozmaring, a klasszikus petrezselyem fokhagymával, az egyetlen ami talán kerülendő az a kakukkfű. Egyszer egy idős olasz néni mondta, hogy minden olyan fűszernövény illik a halhoz, amely a víz partján nő, melyben élt.




Édesvízi halak
Az angolnát például készítik paradicsomosan, vagy friss zöldborsóval, a sügért mandulás bundában. Kifejezetten puha húsuk miatt az édesvízi halak gyakran készülnek panírban, bő olajban kisütve, így egyszerre lesznek puhák és roppanósak.
Ciao TIPP: Hogyan vásároljunk friss halat?
Ha lehetőségünk nyílik a tengerparton friss halat vásárolni a következőket ellenőrizzük:
Ujjainkkal megnyomkodva a hal húsa rugalmas.
A halnak tenger illata legyen. Ha halszaga van, akkor már nem friss.
A friss halat vékony áttetsző nyákréteg borítja, ha már opálos, akkor nem az.
A friss hal kopoltyúja élénkvörös, szemei fényesek.